На 19 ноември осъществихме първото онлайн издание на нашето традиционно събитие Future of Design. Този път основна дискусионна тема беше Ролята на технологиите за съвременното проектиране, а за да споделят своите виждания по нея бяхме поканили двама от отличаващите се български професионалисти - арх. Пламен Братков (студио Aedes, група Град) и арх. Андрей Ходкевич (студио HO_RA). Модератор на Future of Design 2020 бе Коста Върбанов - продуктов мениджър в Немечек България, архитект и BIM специалист.
Събитието бе стриймвано на нашия YouTube канал, като въпреки спецификата на обсъжданите въпроси 100 потребители се включиха на живо, а стотици продължават да гледат записа и в този момент. Благодарим на всички, които го гледаха на живо, както и на онези, които се включиха със своите въпроси към нашите гости!
Както и подсказва избраното от нас название, основна тема в дискусията бяха новите технологии и тяхната имплементация в работата на българските архитектурни бюра и строителни фирми.
Нашият колега Коста Върбанов, както и архитектите Пламен Братков и Андрей Ходкевич дискутираха наследствената консервативност в сферата на архитектурата и строителството, както и нейния ефект върху навлизането на новите специализирани решения. Тримата обсъдиха важните стъпки за постигане на по-ефективни работни процеси и по-голяма точност в работата на строители и архитекти - нуждата от дигитализация, процесът на адаптация към работата с нови специализирани решения (за архитекти и строители, но и за местната администрация), големите плюсове в създаването на сложни 3D модели и финално - възможностите, предоставяни от BIM.
"Новите технологии са един нов език. Щем, не щем - ще го научим. Едни ще го сричаме, други ще пишат шекспирови сонети, а трети - нецензурна литература. Въпросът наистина е как ще го ползваме и каква дълбочина ще му прирадем", заяви арх. Братков.
"Невероятно е колко много може да бъде постигнато благодарение на съвременните софтуерни решения. Но ако си представяш, че той ще ти даде възможност просто да въведеш заданието и той да ти даде готова идея и концепция, това никога няма да стане", допълни арх. Ходкевич. "Огромното предимство на новия софтуер е, че дава възможност за огромен брой итерации на твоята концепция. Можеш да пробваш, да въртиш и тестваш, докато в един миг кажеш "Стоп! Това е обектът, който аз искам да представя!"
По отношение на BIM решенията, вижданията на двамата архитекти също се доближаваха и до голяма степен - допълваха.
"За жалост, тук BIM технологията все още не е припозната", обясни арх. Братков. "До момента нито една администрация не е поискала от мен BIM модел на сграда - нямат представа как да го съхраняват, как да го разглеждат, доколко е достъпен. BIM обаче предоставя свръхмного и адски подробна информация, която става особено важна за след завършването на една сграда - за онези, които ще я поддържат, а и не само."
Арх. Ходкевич заяви своята увереност не само във възможностите на BIM, но и в неминуемото му прилагане сред архитекти и строители в България.
"Въвеждането на BIM е бавен, но естествен процес", каза той. "Мисля, че това просто е характеристика на нашата професия като цяло - навлизането на всяка новост не е бърза. Но повечето колеги виждат, че BIM не е решение за всичко, но той позволява оптимизация на тяхното време."
С удоволствие можем да заключим, че поредното издание на Future of Design несъмнено беше успешно - с него успяхме едновременно да се съобразим с предизвикателствата на пандемичната обстановка, но и да представим пред широка аудитория едновременно задълбочена, но също така лека и неформална дискусия.
Пълният запис на Future of Design 2020 гледайте във видеото:
Share this post on:
Related Articles